Dach

Jak przygotować dach do zimy — szybko i bezpiecznie

Jak przygotować dach do zimy? Zdjęcie przedstawia dach w zimę pokryty śniegiem.

Raz na rok warto jest sprawdzić stan dachu, aby szybko wykryć ewentualne nieszczelności, czy też uszkodzenia. Najlepiej jest robić to przed zimą, ponieważ można połączyć sprawdzanie wraz z koniecznymi pracami przygotowującymi dach do zimy. W tym artykule dowiesz się jak przygotować swój dach na zimę i nie zostać negatywnie zaskoczonym podczas większych mrozów.

W celu przygotowania dachu do zimy sprawdź, czy nie pojawiły się uszkodzenia i nieszczelności

Po wejściu na dach na samym początku zadbaj o swoje własne bezpieczeństwo. Gdy już będziesz wiedzieć, jak poruszać się bezpiecznie po dachu możesz go przejść i dokładnie sprawdzić, czy nie pojawiły się na nim żadne nieszczelności, czy też uszkodzenia. Warto jest szczególnie sprawdzić obróbki blacharskie takie jak obróbka blacharska komina, które są najczęstszą przyczyną wniknięcia wilgoci w głąb dachu. Jeśli wszystkie obróbki oraz pokrycie jest szczelne i nie masz żadnych zarzutów do stanu technicznego dachu możesz przejść do następnego punktu w tym artykule. W innym przypadku konieczne jest wykonanie prac, które usprawnią dach i zabezpieczą go przed wnikaniem wilgoci.

Sprawdź miejsca najbardziej narażone na zaleganie śniegu

Najbardziej narażonymi miejscami na zaleganie śniegu są rynny koszowe, obróbki wokół okien i kominów, czy też mocowania barier i płotków śniegowych. Te ostatnie warto również sprawdzić pod kątem utrzymania ciężaru. Jeśli będą one słabo trzymać konieczne będzie ich wzmocnienie.

Umyj dach z zabrudzeń

Ten punkt również warto jest wykonać i przejść dach w celu sprawdzenia, czy nie znajdują się nim zabrudzenia. Ogólnie dachy pokryte blachą będą zawierać bardzo małą ilość zabrudzeń, ponieważ większość z nich będzie zmywana przez deszcz. Jednak jeśli zauważysz zanieczyszczenia, które utrzymują się na nim przez dłuższy czas, konieczne jest ich wyczyszczenie. Mogą to być zabrudzenia spowodowane przez ptaki, czy też liście i brud nawiany przez wiatr.

Czym umyć dach

W cele prawidłowego umycia dachu konieczne jest skorzystanie z detergentów przeznaczonych właśnie do tego celu. Nie należy myć dachu domowymi środkami żrącymi, ponieważ mogą one uszkodzić blachodachówkę i sprawić, że zmieni ona kolor. W celu umycia dachu należy również zaopatrzyć się w miękką szczotkę i wodę pod ciśnieniem. Te środki powinny w zupełności wystarczyć. Jednak w przypadku bardzo uporczywych plam można również zastosować biały alkohol, terpen pomarańczowy lub specjalny środek do czyszczenia dachów. Wcześniej jednak warto jest sprawdzić w mało widocznym miejscu, czy środki te nie wpłyną negatywnie na wygląd dachu.

Wyczyść rynny przed zimą

Szczególnie w takcie zimowych miesięcy rynny są bardzo narażone na eksploatację. Śnieg, który również się na nich osadza, jest ciężki i topnieje. Bardzo ważne jest to, aby wyczyścić rynny z zalegających zanieczyszczeń, ponieważ śnieg i zalegająca woda potrafią bardzo łatwo stworzyć zatory lodowe, które potrafią rozsadzić rynny. Takie uszkodzenia spowodują, że wiosną rynny będą nadawać się wyłącznie do wymiany.

Czyszczenie jest szczególnie konieczne w przypadku, gdy rynny są zabezpieczone siatkami. Przez oczka przedostają się małe zanieczyszczenia, które potrafią zalegać w rynnach i utrudniać przepływ wody.

Nie należy czyścić rynien metalowymi narzędziami, a lepiej jest użyć wody pod ciśnieniem i szmatek oraz szczotek z miękkim włosiem. W przypadku skorzystania z metalowych narzędzi możemy bardzo łatwo uszkodzić rynnę — szczeólnie jeśli ma ona powłokę.

Podczas oczyszczania rynny należy również zwrócić uwagę, czy woda swobodnie wpływa do rynny spustowej. W innym przypadku należy skorygować cały system, aby w łatwy sposób odprowadzał on wodę i zanieczyszczenia. Spadek powinien wynosić około 3 mm na 1 m jej długości.

Jak bezpiecznie sprawdzić dach przed zimą

W przypadku domów parterowych, możemy sprawdzić dach i rynny za pomocą drabiny. W przypadku dachów płaskich i z lekkim nachyleniem można samodzielnie sprawdzić dach, jednak w przypadku piętrowych domów oraz dachów z dużym nachyleniem lepiej jest zlecić te prace specjalistom, ponieważ poruszanie się po dachu wymaga odpowiednich zabezpieczeń oraz wprawy.

Dodatkowo w przypadku domów parterowych do wyczyszczenia rynien i sprawdzenia dachu powinna wystarczyć drabina. Należy jednak pamiętać, aby nie opierać drabiny bezpośrednio na rynnach, ponieważ może je odkształcić oraz spowodować zarysowania prowadzące do korozji.

Jeśli prace będziesz chcieć wykonać samodzielnie, w tym artykule podpowiadamy jak w bezpieczny sposób poruszać się po dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *