Dach

Jak bezpiecznie wejść na dach i się po nim poruszać

Wchodzenie na dach i chodzenie po dachu - jak robić to bezpiecznie. Zdjęciep rzedstawia człowieka chodzącego po dachu z odpowiednim zabezpieczeniem w postaci lin.

Dach w domach jednorodzinnych wymaga co jakiś czas czyszczenia pokrycia, czy też rynien, naprawy ewentualnych uszkodzeń powierzchni, czyszczenia komina i innych kwestii koniecznych do zapewnienia jego trwałości oraz funkcjonalności.

W celu spełnienia tych zadań konieczne jest oczywiście wejście oraz zejście z dachu, a także chodzenie po nim w taki sposób, aby to było bezpieczne zarówno dla zdrowia jak i również pokrycia dachu. W tym artykule przedstawimy jak bezpiecznie wejść na dach, jakie elementy są wymagane przez prawo oraz jak nie uszkodzić pokrycia dachu podczas chodzenia po nim.

Jak wejść na dach?

W celu wejścia na dach mamy kilka opcji:

  • Wyłaz dachowy – zwykła klapa, która bardzo ułatwia dostanie się na dach.
  • Okno dachowe – jest to o wiele mniej bezpieczniejsza metoda, ponieważ okno nie jest przystosowane do wychodzenia na dach, a co więcej możemy przez przypadek uszkodzić elementy stolarki okiennej.
  • Drabina (aluminiowa i drewniana) – w tym przypadku należy oczywiście zadbać o to, aby była ona solidna oraz stabilna i lepiej na niej nie oszczędzać.
  • Podnośnik – jest to bardzo droga opcja, ponieważ wiąże się z wynajęciem specjalnego podnośnika, który umożliwi nam wykonanie niezbędnych prac na dachu. W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli nie zamontujemy specjalnych elementów ułatwiających chodzenie po dachu, podnośnik może być konieczny.

Jak nie spaść z dachu i odpowiednio się zabezpieczyć?

Wejście i zejście z dachu to jedno, jednak poruszanie się po nim to już osobna kwestia. To na co należy zwrócić uwagę zależy od nachylenia dachu oraz rodzaju pokrycia, które zastosowaliśmy przy jego budowie.

Najprostszym do poruszania się jest oczywiście dach płaski jednak nawet w tym przypadku zdarzają się wypadki. Dlatego też warto jest zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Najpopularniejszym z nich jest utworzenie punktów zaczepowych już na etapie budowy dachu. Warto jest to zrobić, ponieważ takie działanie znacząco ułatwia oraz dodaje bezpieczeństwa każdej osobie, która będzie przeprowadzać konserwację dachu w przyszłości.

Do punktu zaczepowego należy przywiązać się liną lub specjalnymi szelkami do prac na wysokości. Jeśli dach jest stary i nie ma zamontowanych punktów zaczepowych to możemy przywiązać się do elementów konstrukcyjnych dachu takich jak na przykład komin, jednak jest to pół środek.

Jak bezpiecznie poruszać się po stromym dachu?

Im dach jest bardziej stromy, tym ciężej jest się po nim poruszać. Jeśli dach jest strony warto jest zainwestować w ażurowe stopnie i ławy kominiarskie, które bardzo ułatwiają poruszanie się . Tworzą one konstrukcję przypominającą drabinkę, która sprawi, że chodzenie po dachu będzie o wiele bardziej wygodne, a także chronią pokrycie przed uszkodzeniem.

W przypadku dachów o kącie nachylenia większym niż 25 stopni i pokryciu wykonanym z łamliwych materiałów (np. z dachówek) elementy ułatwiające poruszanie się po dachu są narzucone przez prawo. Jednak nawet w przypadku dachów o małym nachyleniu warto jest już na etapie projektowym zadbać o te elementy, ponieważ jest to inwestycja w bezpieczeństwo na wiele lat i może zabezpieczyć nas przed ewentualnymi problemami.

Na co uważać przy projektowaniu bezpiecznego do wchodzenia i chodzenia dachu?

Często zdarza się, że inwestorzy postrzegają bezpieczne wchodzenie oraz poruszanie się po dachu jako zbędny wydatek i chcą na nim zaoszczędzić. Niestety może się to okazać kosztownym błędem w przyszłości. Podczas późniejszej konieczności naprawy takiego dachu lub jego konserwacji konieczne jest wynajęcie samochodu z podnośnikiem może okazać się bardzo drogie.

Jak chodzić po różnym pokryciu dachowym?

Ostatnią kwestią, ale równie ważną, na którą należy zwrócić uwagę jest rodzaj pokrycia dachowego. W zależności od jego rodzaju należy zwracać uwagę na różne elementy zaróno jeśli chodzi o sposób chodzenia jak i również rodzaj obuwia.

Dachy płaskie kryte papą – to pokrycie uznaje się jako najbezpieczniejsze do chodzenia, zwłaszcza jeśli jest pokryte papą. Należy jednak pamiętać, że w przypadku prac na dachu w zimę, zesztywniała od mrozu papa może popękać, dlatego też w takim przypadku należy stąpać po dachu ostrożnie.

Blachodachówka, blacha trapezowa lub płaska – W przypadku tego rodzaju pokrycia należy pamiętać o tym, aby założyć buty z miękką podeszwą, ponieważ w innym przypadku łatwo uszkodzimy blachę. Warto również nie stąpać bezpośrednio po samym pokryciu, ponieważ łatwo tutaj o wgniecenia, a lepiej jest przemieszczać się po łatach.

Podsumowanie – jak wejść i chodzić po dachu

Bezpieczne wchodzenie i chodzenie po dachu zaczyna się już na etapie projektowania dachu. Warto jest zadbać o punkty zaczepowe oraz dodatkowe elementy ułatwiające wejście oraz poruszanie się po dachu. Należy również stąpać ostrożnie i w przypadku blachy założyć buty z miękką podeszwą. Oczywiście nie powinno się wchodzić na dach pijanym, czy też bardzo zmęczonym, ponieważ łatwo wtedy o utratę równowagi i wypadek. Jeśli mamy taką możliwość lepiej jest również poczekać na dobrą pogodę oraz suchy dach.

Nie powinno traktować się kwestii prac na dachu lekceważąco, a wszystko robić spokojnie, bezpiecznie i z rozwagą. Takie podejście sprawia, że minimalizujemy ryzyko wypadku i możemy w skuteczny sposób wykonać każdą pracę na dachu jaką chcemy.

Może Cię zainteresować: Jak najtaniej pokryć dach? Najtańsze opcje — wady i zalety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *