Obróbki blacharskie to odpowiednio wygięta blacha, którą montuje się w newralgicznych miejscach najczęściej na dachu, balkonie, czy też innej konstrukcji takiej jak na przykład garaż, czy altanka. Pełnią one funkcję zabezpieczającą przed wilgocią oraz estetyczną, łącząc konstrukcję w całość.
Na rynku można znaleźć bardzo dużo rodzajów obróbek blacharskich, które służą do różnych celów oraz miejsc — większość z nich można znaleźć w naszym sklepie internetowym.
Jakie funkcje pełnią obróbki blacharskie?
Pierwszym oraz najważniejszym przeznaczeniem obróbek blacharskich jest funkcja zabezpieczająca konstrukcję przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg, czy też wiatr. Dzięki nim wilgoć nie wniknie w głąb dachu oraz nie uszkodzi jego konstrukcji w dłuższym okresie czasu. Bardzo ważne jest to, aby obróbki były wykonane w sposób precyzyjny oraz dokładne jeśli chodzi o ich cięcie oraz gięcie, ponieważ będzie wtedy możliwe ich łatwe spasowanie. Jest to konieczne do tego, aby pełniły swoją funkcję zabezpieczającą w odpowiedni sposób.
Drugim celem obróbek jest funkcja estetyczna. Dzięki nim możemy w łatwy sposób połączyć całość konstrukcji, zakryć brzydkie elementy oraz dokończyć na przykład dach, tak aby całość była spójna i funkcjonalna. Warto jest dobrać taki sam kolor obróbek blacharskich jak pokrycie dachu, ponieważ wtedy całość będzie w idealny sposób prezentować.
Z czego tworzy się obróbki blacharskie?
Obróbki blacharskie tworzy się najczęściej z blachy. Ten materiał pozwala na ich łatwe gięcie oraz dopasowanie do naszych wymogów. Jeśli zaś chodzi o grubość blachy używanej do obróbek blacharskich, najczęściej stosuje się grubość 0,5 mm, jednak na rynku dostępnych jest wiele różnych grubości. Wraz z grubością blachy wzrasta oczywiście cena, jednak za tym idzie wytrzymałość obróbki.
Czy obróbki blacharskie są konieczne?
Zdecydowanie zaleca się stosowanie obróbek blacharskich w różnego rodzaju konstrukcja, ponieważ zapewniają one trwałość i zabezpieczają całą konstrukcję. Dodatkowo pełnią również funkcję estetyczną, dzięki czemu całość wygląda o wiele lepiej. Jeśli nie zależy nam na szczególnej trwałości danej konstrukcji oraz nie musi ona być całkowicie odporna przed wilgocią to możemy zrezygnować z obróbek blacharskich.
Jakie są najpopularniejsze obróbki blacharskie?
Wiatrownice
Jak sama nazwa wskazuje, te obróbki blacharskie służą do ochrony dachu przed wiatrem. Montuje się je na krawędzi dachu i fachowo nazywa się deska czołowa okapu dachu.
Pasy nadrynnowe
Pasy nadrynnowe, inaczej kapinosu, montuje się oczywiście nad rynną. Ułatwiają one odprowadzanie wody do rynien oraz chronią listwę czołową oraz ścianę budynku przed działaniem deszczu, szczególnie przy obfitych opadach.
Pasy podrynnowe
Pasy po rynnowe, montowane pod rynną służą do ochrony łączenia dachu, ze ścianą budynku przed wwiewaniem wody w głąb jego konstrukcji.
Obróbki przyścienne
Ten rodzaj obróbek służy do odprowadzania wody przy ścianach, chroniąc elewację przed zawilgoceniem.
Gąsiory
Gąsiory montuje się na górnej krawędzi dachu. Spełniają one dwie ważne funkcje: osłaniają przestrzeń pod dachem przed czynnikami zewnętrznymi oraz umożliwiają wentylację spodniej konstrukcji dachowej.
Jeśli szukasz wysokiej jakości obróbek blacharskich znajdziesz je w naszym sklepie internetowym.