Prawidłowa obróbka blacharska komina jest jedną z najważniejszych rzeczy podczas krycia dachu i zabezpieczania go przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi. Jeśli nie zadbamy o ten element i zostanie on wykonany nieszczelnie, wilgoć z łatwością dostanie się do wnętrza dachu i sprawi, że bardzo szybko straci on swoje właściwości ochronne.
W tym artykule przedstawiamy jak zrobić obróbkę blacharską komina w sposób szczelny oraz estetyczny.
Jak przygotować komin do zabezpieczenia blachą
Do zabezpieczenia komina można użyć wielu różnych rodzajów materiału, jednak najtańszym z nich jest oczywiście blacha. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, aby zostawić niewielki odstęp pomiędzy pokryciem dachu, a samym kominem — może on mieć około 5-10 centymetrów. Następnie konieczne będzie przygotowanie wstępnego pokrycia pod kominem i należy to zrobić z tego samego materiału, którego użyliśmy do wstępnego zabezpieczenia reszty dachu. Wstępną warstwę warto jest zawinąć i wypełnić nią miejsca, w których dach łączy się z kominem.
Bardzo ważne jest to, aby uszczelnić dach przed montażem obróbki, ponieważ w innym przypadku dach może być nieszczelny. Wstępna warstwa powinna być odpowiednio zamocowana i przyklejona na kominie oraz zabezpieczona.
Jak zabezpieczyć komin obróbka blacharską
Gdy już przygotujemy dach, konieczne jest wykonanie odpowiednich pomiarów — obróbka blacharska komina będzie się różnić w zależności od wymiarów komina i nachylenia dachu. Aby zrobić to dobrze i skutecznie należy użyć pasów z blachy o szerokości około 40 centymetrów, które można znaleźć w naszym sklepie internetowym.
Z blachy formuje się cztery elementy, czyli przedni, tylny i dwa boczne. Przy kominach małej wielkości wystarczy po jednym pasie na każdy element, jednak przy większych, mogą być potrzebne dwa pasy blachy na jeden element.
Po dokonaniu odpowiednich wymiarów, blachę kształtuje się tak, by idealnie pasowała do całej konstrukcji dachu. Fragmenty obróbki blacharskiej powinny mierzyć co najmniej 10 cm od okapu i 20 cm od kalenicy. Dzięki temu dach będzie w odpowiedni sposób zabezpieczony. Co więcej, należy pamiętać o tym, aby część pionowa obróbki, czyli przylegająca bezpośrednio do komina, powinna mierzyć co najmniej 15 centymetrów w celu najlepszej ochrony przed wilgocią.
Podsumowując: Obróbka blacharska powinna mieć co najmniej 15 centymetrów z jednej strony i 10-20 centymetrów po drugiej stronie w zależności od położenia komina na dachu.
Jak zamontować obróbki blacharskie na dachu
O wykończeniu komina blachą należy myśleć jak o kołnierzu, który okala miejsca, w których komin łączy się z dachem. W celu najlepszego montażu obróbki blacharskiej komina, należy ją dopasować do rodzaju pokrycia dachowego.
W przypadku okrycia dachowego z:
- Obróbki blacharskie z blachy cynkowej — łączy się je na zakład i lutuje
- Obróbki blacharskie z blachy stalowej — łączymy je na podwójny rąbek
- Dach z blachy — brzegi boków kołnierza wygina się tak, aby łączyły się z innymi arkuszami blachy na dachu i tutaj również stosuje się łączenie na podwójny rąbek (tak samo jest w przypadku dachów z blachy falistej i dachówki)
Ważna jest również kolejność montowania obróbek blacharskich na kominie. Należy zacząć od dołu, czyli w ostatnim miejscu, w którym będzie spływać woda. Następnie montujemy boki, a na samym końcu tył (najwyższy punkt dachu wokół komina). Taki montaż sprawi, że woda będzie swobodnie spływać z dachu, a wilgoć nie dostanie się do jego wnętrza.
W celu montażu obróbki blacharskiej komina pierwszą rzeczą, którą należy wykonać, jest nacięcie w kominie o grubości 2 centymetrów, a następnie włożyć w nią pionową, zagiętą część obróbki blacharskiej. Później wystarczy uszczelnić ją silikonem dekarskim. Warto tutaj zauważyć, że w przypadku kominów z cienką ścianką lepiej jest nie stosować wcięć, a użyć uszczelnienia taśmą i uszczelniaczem dekarskim. W przypadku części poziomej obróbki blacharskiej, czyli przylegającej bezpośrednio do dachu, należy ją wpuścić pod sąsiednie blachy lub też na nie. Warto również wzmocnić to połączenie nitami lub też wkrętami farmerskimi z gumową uszczelką.
Większe kominy, które wymagają kilku elementów blachy, rozpoczyna się od dołu, a następnie montuje kolejne pasy nad nimi. Warto również zauważyć, że w przypadku dachów o nachyleniu większym niż 30 stopni, za kominem może gromadzić się woda opadowa i liście. W celu pozbycia się tego problemu konieczne jest również zamontowanie odboi, które montuje się z tyłu komina. Dzięki temu woda będzie swobodnie spływać z dachu i nie będzie się gromadzić.
Po zamontowaniu obróbek na dachu, konieczne jest uszczelnienie całości silikonem dekarskim.
Najczęstsze błędy podczas montowania obróbek blacharskich komina
Do najczęstszych błędów należy nieodpowiednie ułożenie papy lub membrany, czyli wstępnej warstwy poprzedzającej montaż obróbek. W przypadku ich nieprawidłowego zawinięcia i przyklejenia do komina, do wnętrza dachu może wnikać woda, która po czasie go uszkodzi. Połączenie ocieplenia z kominem jest pierwszym elementem, o który należy zadbać, dlatego też ich wywinięcie i odpowiedni montaż są bardzo ważne.
Kolejnymi błędem jest zazwyczaj zastosowanie nieodpowiednich materiałów oraz technik montażu. Zabezpieczenie komina powinno być dopasowane materiałowo do rodzaju pokrycia dachu. Dodatkowo często zdarza się, że szczeliny pomiędzy połączeniami są uzupełniane cementem — cały dach się rusza i pracuje pod wpływem temperatury, więc bardzo ważne jest używanie silikonu dekarskiego, który to umożliwia.
Obróbka blacharska komina — podsumowanie
Obróbka komina jest bardzo ważna pod względem zabezpieczenia całego dachu. Jest to najczęstszy powód zawilgocenia pokrycia i jego konstrukcji, dlatego też konieczne jest dokładne oraz precyzyjne wykonanie. Nawet jeśli dach zabezpieczamy samodzielnie, warto jest zainwestować i zatrudnić specjalistę, który wykona obróbkę komina za nas. Warto również zaopatrzyć się w precyzyjnie wykonane obróbki blacharskie, które z przyjemnością dostarczymy.