Dach

Jakie pokrycie dachowe jest najbardziej energooszczędne?

Dach energooszczędny - jak go zbudować. Na zdjęciu jest przedstawiony dach energooszczędny.

W dzisiejszych czasach, gdy koszt energii, czyli węgla, gazu i innych surowców używanych do ogrzewania domu wzrósł kilkukrotnie, warto przy budowie domu zadbać o energooszczędne pokrycie dachowe. Jest to szczególnie ważna kwestia, ponieważ przez źle zaizolowany dach potrafi uciec nawet 30% wygenerowanego ciepła. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę oraz jakie pokrycie dachowe będzie najlepszą opcją, jeśli w przyszłości chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu domu.

Jaki kształt powinien mieć dach w domu energooszczędnym

Przed wybraniem samego pokrycia dachu warto jest znać podstawowe zasady, które ułatwią Ci podjęcie wyboru. W Polsce nadal najpopularniejszym rozwiązaniem w budownictwie jest dom z nachylonym dachem i użytkowym poddaszem. Takich też rozwiązań używa się najczęściej podczas budowania domów energooszczędnych. Nachylenie 45-60 stopni będzie odpowiednie. Warto jest również zwrócić uwagę na usytuowanie dachu względem stron świata. Zazwyczaj buduje się je w kierunku północ-południe lub północny-wschód i południowy-zachód.

Dodatkowo kolejna zasada mówi o tym, że im mniejsza powierzchnia dachu tym mniej ciepła przez niego ucieka. Dlatego też warto jest pod tym względem zdecydować się na jak najmniejszą powierzchnię dachu bez garażu obok, ganków i innych przybudówek. Dodatkowo kierując się tą zasadą można pomyśleć o budowaniu domu piętrowego z mniejszą powierzchnią dachu niż dużego parterowego.

Właśnie z tego względu bardzo energooszczędnym rozwiązaniem jest budowa domu z dachem płaskim, ponieważ ma on mniejszą powierzchnię. W Polsce najpopularniejsze są dachy dwuspadowe, więc może on nie do końca wpisać się w Twój krajobraz jednak w utrzymaniu i nawet samej budowie będzie tańszym rozwiązaniem. Jednak tutaj warto również zwrócić uwagę na to, że w szczególności w przypadku, gdy dach płaski będzie pełnił również funkcję użytkową np. jako taras, koszt jego ocieplenia będzie trochę większy.

Jaki rodzaj pokrycia jest najbardziej energooszczędny?

Zazwyczaj rodzaj pokrycia dachowego w domach energooszczędnych jest dobierany ze względu na rodzaj krajobrazu oraz regionu. Dlatego też domy energooszczędne są zazwyczaj pokryte dachówkami, jednak nie jest to spowodowane wyłącznie walorami energooszczędnymi. Coraz częściej spotyka się dachy energooszczędne pokryte blachą z fabrycznie wyprofilowanym rąbkiem stojącym łączonym na tak zwany click. Jest to spowodowane świetnymi walorami ochronnymi blachy oraz jej kosztem, który jest o wiele tańszy niż w przypadku dachówek.

Ogólnie rzecz biorąc, rodzaj pokrycia dachowego nie wpływa bezpośrednio na energooszczędność dachu. O wiele ważniejszą kwestią jest tutaj szczelna i gruba izolacja termiczna, czyli ocieplenie dachu.

Wstępne krycie dachu energooszczędnego

Jedną z najważniejszych rzeczy w przypadku krycia dachu są parametry membrany wykorzystywanej do wstępnego krycia dachu. Bardzo ważne jest to, aby była ona wysokiej jakości i nie warto na niej oszczędzać. Jest ona przegrodą między izolacją termiczną i konstrukcją dachu a panującymi na zewnątrz warunkami w szczególności przed wilgocią oraz niskimi i wysokimi temperaturami.

Taka membrana, aby w jak najlepszy sposób pokryć wstępnie dach, powinna mieć wysokie parametry odporności przed uszkodzeniami mechanicznymi, być całkowicie wodoszczelna z jednoczesnym zachowaniem wysokiej przepuszczalności. Na rynku dostępne są produkty, które idealnie dopełnią swoją funkcji szczególnie w przypadku dużej wilgoci, która może być tymczasowo magazynowana w membranie.

Kolejną kwestią o którą należy zadbać podczas budowania dachu energooszczędnego są taśmy doszczelniające. Układa się je między kontrłatą i membraną. Są ważnym elementem, ponieważ mimo podniesienia kosztu dachu, zapobiegają one wnikaniu skroplin pod kontrłaty. Ich zastosowanie sprawia, że wilgoć nie przenika w głąb dachu i w drewno, które następnie nie gnije. Ich zastosowanie bezpośrednio przekłada się na żywotność dachu.

Wstępna warstwa krycia dachu jest bardzo ważnym elementem, ponieważ pełni funkcję przegrody izolacyjnej w dachach energooszczędnych. Warto jest skupić się na tym, aby była odpowiednio i szczelnie wykonana – zagwarantuje to mniejszą utratę energii oraz zabezpieczy dach przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi.

Jak wykonać izolację termiczną w dachu energooszczędnym?

Izolacja termiczna jest ostatnim elementem, o który musimy zadbać, aby w odpowiedni sposób ocieplić dach energooszczędny. Techniki i konieczne czynności zależą od rodzaju dachu oraz od tego, czy poddasze jest użytkowe, czy też nie.

Dach skośny z poddaszem użytkowym

W przypadku poddaszy użytkowych pierwszą rzeczą, którą wykonuje się podczas montażu izolacji termicznej w wewnętrznej stronie dachu, jest ułożenie wełny mineralnej w co najmniej 2-3 naprzemiennie ułożonych warstwach. Inną opcją jest zastosowanie natrysku piany poliuretanowej zamkniętokomórkowej bezpośrednio na membranę wstępnego pokrycia. W przypadku piany zamkniętokomórkowej warto jest zastosować certyfikowane produkty o gęstości od 40 do 60 km na metr kwadratowy.

Inną opcją jest zastosowanie piany otwartokomórkowej lub tradycyjnych metod ocieplenia, jednak wymaga to bardzo dużej precyzji w celu odpowiedniego zabezpieczania termicznego dachu oraz wyeliminowania mostków termicznych.

Na sam koniec, połacie od wewnątrz uczelnia się folią termoizolacyjną. Te wszystkie warstwy dachu nazywa się kanapką energetyczną, która sprawia, że o wiele więcej ciepła pozostaje w domu i nie ucieka na zewnątrz.

Dach skośny z poddaszem nieużytkowym

W przypadku poddasza nieużytkowego w zupełności wystarczy ocieplenie sufitu nad ostatnią kondygnacją i wykorzystuje się w tym celu tradycyjne materiały. W dzisiejszych czasach najczęściej w tym celu stosuje się nadmuch wełny mineralnej granulowanej lub też innych materiałów sypkich takich jak na przykład kulki styropianowych, czy też celulozy. Ważna jest tutaj grubość całej warstwy, ponieważ powinna mierzyć powyżej 50 cm.

W przypadku wybrania tego typu izolacji ważne jest zadbanie o system przewietrzania, czyli wentylacji mechanicznej poddasza. Usuwa on wilgoć resztkową z warstwy ocieplenia. W przypadku jego braku warstwa ocieplenia będzie chronicznie zawilgocona, co zmniejszy jej ogólną skuteczność.

Dach płaski

Ostatnim typem dachu, o którego izolację musimy zadbać, jest dach płaski. W przypadku dachu płaskiego użytkowego jak np. taras, konieczne jest zastosowanie warstwy izolacji zarówno od wewnątrz, jak i również od zewnątrz.

Od strony zewnętrznej stosuje się natrysk piany zamkniętokomórkowe o gęstości powyżej 60 kg na metr kwadratowy ze specjalnymi filtrami UV. Inną opcją jest zastosowanie systemu styropianu EPS 200 z uformowanym spadkiem. Całość uzupełniamy natryskiem piany od strony wewnętrznej. Liczbę i kolejność poszczególnych warstw określa audytor ze względu na różnice w każdym dachu i jego mostkach termicznych.

Podczas budowania dachu energooszczędnego, będą Ci również potrzebne obróbki blacharskie, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *