Dach

Jakie są rodzaje blachy dachowej

Jakie są rodzaje blach. Zdjęcia przedstawiają blachy dachowe: falista, profilowa, trapezowa, płaska, blachodachówka

Blacha dachowa jest coraz częstszym materiałem używanym do tworzenia pokryć dachowych. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje bach dachowych.

Blacha płaska

Blacha płaska jest dostępna w zwojach lub arkuszach, które można w łatwy sposób zamontować na dachu. Konstrukcja dachu przy tym rodzaju blachy musi być pełna oraz sztywna i wykonuje się ją zwyczajowo z płyt OSB — oczywiście całość należy również odizolować specjalną folią.

Niektórzy producenci dostarczają blachę płaską z już gotowymi przetłoczeniami pionowymi, a nawet gotowymi rąbkami stojącymi. Ten rodzaj arkuszy można zamontować na poszyciu dzięki specjalnym zatrzaskom w bardzo łatwy oraz szybki sposób.

Blacha trapezowa, falista (blacha profilowana)

Jest to najbardziej tradycyjna blacha pod względem podejścia do blachy dachowej. Ten rodzaj blachy jest dostępny w arkuszach o różnych kształcie – trapezu lub też fali. Produkuje się je z aluminium, miedzi oraz głównie ze stali.

Zazwyczaj na ten rodzaj blachy dachowej nakładane jest kilka wart farby ochronnej w celu nadania jej pożądanego koloru. W celu montażu do konstrukcji dachu używa się kontrłat oraz łat.

Blachodachówka

Jest to najpopularniejszy rodzaj blachy dachowej. Blacha jest tutaj uformowana na kształt imitujący dachówkę, dzięki czemu cała estetyka dachu wygląda w sposób bardziej klasyczny i estetyczny w porównaniu z blachą płaską, czy też trapezową.

W gruncie rzeczy jest to blacha płaska ze specjalnymi wgłębieniami. Oprócz tego warto zauważyć, że blachodachówka również jest pokrywana farbą antykorozyjną.

Może Cię również zainteresować: Jak najtaniej pokryć dach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.