Planujesz budowę altanki lub garażu? W tym artykule dowiesz się jak dobrać odpowiednie obróbki blacharskie, jakie zadania spełniają dane obróbki blacharskie, oraz jak zabrać się za montaż tych elementów.
Przed wyborem odpowiednich obróbek blacharskich musisz zdecydować, jakie pokrycie dachowe będzie najlepsze dla Twojego garażu czy altanki. Dostępne opcje to m.in. blachodachówka, dachówka cementowa lub ceramiczna, papa, membrana PVC lub gonty bitumiczne.
W artykule będziemy rozmawiać o garażu wolnostojącym, ponieważ garaż w bryle budynku będzie miał dokładnie takie same obróbki blacharskie jak cały dom.
Obróbki blacharskie, których będziesz potrzebować przy budowie dachu garażu i altanki
Przy budowie altanki i garażu istnieje wiele rodzajów obróbek blacharskich, które są niezbędne do prawidłowej konstrukcji i ochrony dachu. Poniżej przedstawiamy opis i funkcję najważniejszych elementów blacharskich, których będziesz potrzebować na dachu altanki oraz garażu.
Pas nadrynnowy
Pasy nadrynnowe są kluczowymi elementami, które zamontowane są na krawędziach dachu. Ich główną funkcją jest odprowadzanie wody deszczowej z dachu, zapobiegając zalewaniu ścian i uszkodzeniom konstrukcji. W naszym sklepie używamy ocynkowanej blachy stalowej marki Pruszyński do wytwarzania pasów nadrynnowych. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, tak aby pasowały do każdego możliwego projektu.
Pas podrynnowy
Pasy podrynnowe to pionowy pas stalowej blachy, który jest zamontowany na ścianie budynku, poniżej linii rynien. Jego główną funkcją jest tworzenie równego i stabilnego podłoża dla rynien oraz zapewnienie dodatkowej ochrony elewacji przed warunkami atmosferycznymi.
Rynny
Rynny są niezwykle istotnym elementem, ponieważ zbierają wodę spływająca z dachu i skierowują ją do rur spustowych. Rynny chronią elewacje przed nadmiernym zaciekaniem wody i zapobiegają powstawaniu wilgoci. Mogą być wykonane z aluminium, stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Ważne jest, aby rynny były dobrze zamontowane, czyli przynajmniej połowa rynny wystawała poza obrys dachu, oraz żeby były utrzymane w czystości, żeby woda mogła swobodnie w nich płynąć.
Rury spustowe
Rury spustowe są elementami odprowadzającymi wodę deszczową z rynien na dachu. Ich zadaniem jest skierowanie wody w dół, z dala od budynku. Rury spustowe mogą być wykonane z plastiku, stali nierdzewnej lub miedzi. Ważne jest, aby były odpowiedniej wielkości, aby zapewnić spokojny przepływ wody i uniknąć zatorów. Co parę miesięcy warto odkręcić kawałek rury przy ziemi, żeby sprawdzić, czy nie zbierają się tam liście i inne substancje, które mogłyby zaburzyć przepływ wody.
Wiatrownice
Wiatrownica to element chroniący dach nad ścianą szczytową – w tym właśnie miejscu największe zagrożenie stanowi podrywanie przez wiatr.
Dokładny proces instalacji wiatrownic zależy od materiału zastosowanego do pokrycia dachu. W przypadku papy lub blachy wiatrownice montuje się po montażu poszycia, a w przypadku dachówki proces ten będzie odwrotny.
Gąsiory
Gąsiory służą do krycia krawędzi dachowych, czyli kalenic, koszy oraz naroży. Głównym zadaniem gąsiorów jest zabezpieczenie głównej krawędzi dachu, czyli szczytu zwanego kalenicą. Ważne jest, aby gąsior był dobrze docięty i dogięty, gdyż gdy nie zostanie to zrobione w odpowiedni sposób, nie będzie spełniał swojej funkcji.
Kątowniki
Kątowniki są istotne dla zapewnienia szczelności i trwałości konstrukcji. Najczęściej są stosowane kątowniki, które chronią naroże dachowe przed zawilgoceniem i uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi przez warunki atmosferyczne. Narożniki blacharskie wykonuje się z blachy ocynkowanej lub proszkowanej i montuję się je na zewnętrznych narożach budynku.
Obróbki wokół kominów i wentylacji na dachu garażu
Obróbka wokół komina i wentylacji służy do szczelnego połączenia tych elementów z połacią dachową. Zadaniem obróbki blacharskiej jest chronić dolną część komina przed spływającą wodą oraz osłaniać przed przeciekami miejsce, w którym komin przechodzi przez dach.
Wszystkie łączenia między połacią dachu a elementem pionowym – takim jak komin – powinny składać się z co najmniej dwóch elementów. Pierwszą z nich jest dolna obróbka, która jest przymocowana do konstrukcji dachu, natomiast drugą jest górna obróbka, która jest przymocowana do ściany, muru czy komina.
Montaż obróbek blacharskich na garażu i altance
Montaż obróbek blacharskich polecamy powierzyć sprawdzonemu dekarzowi, który zna się na swoim fachu i wykona swoją pracę bardzo szybko. Obróbka blacharska nie jest prostą sztuką, a wykonywanie jej najlepiej zostawić fachowcom.
Jednak jeśli chcesz zamontować obróbki samemu, to najpierw będą potrzebne Ci odpowiednie narzędzia takie jak: nożyce do cięcia blach, cęgi, kleszcze dekarskie, wiertarka z udarem, wkrętarka. Jeśli chodzi o montaż obróbek, to różni się w zależności od obróbki, jednak większość z tych elementów zamontujesz za pomocą wkrętów farmerskich.
Podsumowanie
Kluczowe elementy blacharskie, których będziesz potrzebować na dachu altanki i garażu pas nadrynnowy, podrynnowy, rynny, rury spustowe, wiatrownice, gąsiory, kątowniki oraz obróbki wokół kominów.
Pamiętajmy o tym, że obróbki blacharskie nie są prostą sprawą i warto do tej pracy zatrudnić profesjonalnego dekarza. Przed zamówieniem obróbek, warto wiedzieć, jak powinny być wykonane w sposób odpowiedni, a tego dowiesz się z tego art.: Jakie powinny być obróbki blacharskie?